Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Image thumbnail 4
Image thumbnail 5
Image thumbnail 6
Image thumbnail 7
Email
Hubbell GFTRST15I 15 Amp 125 Volt NEMA 5-15R Ivory Tamper Resistant GFCI Receptacle
Manufacturer: Hubbell Wiring Device | Catalog # GFTRST15I | Cooper Electric Part # 1031817
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
0 available
For Delivery
Not in local stock *
Check another branch
*Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Power Protection Devices, Receptacle, Self Test, GFCI, Commercial Grade, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5- 15R, Ivory
15 Amp
Applications
Commercial Grade
Conductor Size
14-12 AWG
Current
15 Amp
Grade
Commercial
Material
Thermoplastic
Mounting Type
Screw
NEMA
5-15R
Number of Poles
2 Pole
Number of Wires
3 Wire
Size
Standard Sized Product
Standard
NEC®
Style
Standard
TC Connection
Terminal Screws
Temperature Rating
-40 to 75 degrees C
Type
Decorator, Self-Test, Tamper-Resistant
Voltage
125 Volt
Wattage
1875 Watt
Wire Size
14-12 AWG
Manufacturer Information
Brand
Hubbell Wiring Device-Kellems
Sub Brand
Straight Blade GFCI Receptacles
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Ivory
Environmental Conditions
Indoor Dry unless protected by additional means
GTiN
Product Series
Heavy Duty
Product UPC
Dimensions
Height
7.044 Inch
Length
5.048 Inch
Width
2.048 in