Product image for Wiremold DQFP15ST Cord Ended deQuorum™ Single-Flip Up Unit
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Image thumbnail 4
Email
Wiremold DQFP15ST Cord Ended deQuorum™ Single-Flip Up Unit
Manufacturer: The Wiremold Co | Catalog # DQFP15ST | Cooper Electric Part # 1019643
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Unit includes one (1) 15A black tamper-resistant duplex receptacle. Unit comes with a 6' (1.83m) cord. Comes with a black powder coat finish.
Technical Information
Amperage
15 A
Applications
Commercial, Hospitality, Office and Residential Applications
Cable Entry
Below
Cord Length
6.0 ft
Material
Aluminum
Mounting Type
Recessed
Number of Outlets
2
Outlet Type
Tamper-Resistant
Size
4.75" X 5.625" X 3.50"
Type
deQuorum Flip-Up Table Box
Voltage
125.0 V
Manufacturer Information
Brand
Wiremold
Sub Brand
Wiremold
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Silver
Construction
Die Cast
GTiN
Product UPC
Weight
3.9 lb
Dimensions
Length
5-5/8 Inch
Warranty Length
1-Year From Installation Or 2-Years From Day Of Sale
Width
4.75 in
Certifications and Compliance
Certifications
CULUS,NAFTA,ROHS
Country of Origin
Mexico
Features
  • USB Charging Capability: Duplex 3.1A USB receptacles provide charging capacity for a wide range of mobile devices.