Product image for BRK SC9120LBL 120 VAC Ionization and Carbon Monoxide Alarm
Email
BRK SC9120LBL 120 VAC Ionization and Carbon Monoxide Alarm
Manufacturer: BRK Electronics | Catalog # SC9120LBL | Cooper Electric Part # 1019322
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
1 available
For Pick Up
at Ocean opens wednesday 7:00am et
0 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
*Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
BAA | Buy American Compliant BAA | Buy American Compliant Product Spec Sheet
120V AC/DC Ionization Smoke/CO Alarm with a 10YR Lithium Battery Back-up. The battery drawer is shipped pre-locked so battery will not be discarded prematurely. Under normal conditions you should not have to replace the battery for the life of the alarm.
Technical Information
Applications
Enclosure Material
Plastic
Enclosure Rating
10 Percent To 90 Percent Relative Humidity (RH)
Mounting Type
Electrical Junction Box,Wall Or Ceiling
Operating Voltage
120V AC 60Hz w/ 9V battery backup